puzzle dla dzieci

Czy puzzle mogą wspierać kreatywność?

Rozwój dziecka

Każdy rodzic chciałby dla swojego dziecka jak najlepiej. Coraz większa świadomość związana z rozwojem oraz potrzebami naszych pociech sprawia, że zwracamy uwagę na to, by starannie dobierać zabawki, którymi się bawi, prawidłowo ułożyć jadłospis oraz budować środowisko maksymalnie wspierające jego rozwój. Myśląc o rozwoju, zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nie tylko nauka, ale również zabawa w życiu dziecka ma bardzo ważną funkcję. Właśnie w taki sposób nasze pociechy rozwijają swoje zmysły oraz udoskonalają sprawność motoryczną. Jest to też droga do poznania świata, który je otacza. Co równie ważne poprzez zabawę dziecko może zdobyć wiedzę na temat własnych możliwości oraz nabyć wyczucie prawidłowej oceny swoich umiejętności. Czy w tym kontekście układanie puzzli może mieć szczególne znaczenie dla rozwoju dziecka? Z pewnością tak.

Dostosowanie zabawy do wieku

Wspierając edukację naszych dzieci, warto pamiętać o tym, że nie każde dziecko rozwija się w taki sam sposób. Oczywiście badania nad rozwojem człowieka wykazują pewne podobieństwa dotyczące grup wiekowych. W ten sposób powstał szereg badań dotyczący tego, co dziecko powinno potrafić do ukończenia pierwszego roku życia, oraz jakie podstawowe umiejętności powinno zdobyć do 6 roku życia, następnie do 12 czy też to osiągnięcia pełnoletniości. Oczywiście są to granice umowne i w zależności od kontekstu mogą dotyczyć zupełnie odmiennych umiejętności oraz zdobycia konkretnych cech psychospołecznych. Aby ułatwić sprawę rodzicom często na zabawkach, grach edukacyjnych, książkach czy tym podobnych, umieszczone zostają informacje o tym, dla jakiej grupy wiekowej został przeznaczony dany produkt.

Nauka przez zabawę

Najprzyjemniejszym sposobem na rozwój jest rozrywka. Dziecko zajęte zabawą spędza czas z uśmiechem na ustach, nie zdając sobie sprawy z tego, że w ten sposób rozwija się i zdobywa nowe umiejętności. Wśród gier i zabaw szczególnie znaczenie mają Puzzle dla dzieci 3 D. Ideą tej formy rozrywki jest połączenie ze sobą poszczególnych elementów, które tworzą obrazową całość. Już samo łączenie ze sobą poszczególnych puzzli wykształca w dziecku cechy, które mogą przydać się w późniejszym życiu: cierpliwość skupienie i skrupulatność. Dziecko w ten sposób nie tylko ćwiczy pamięć, ale również wymaga od niego rozwoju własnej kreatywności. To od dziecka zależy, w jaki sposób będzie łączył ze sobą poszczególne elementy. Muszę odwzorowywać obrazek, który jest na opakowaniu lub sam próbować łączyć puzzle według wybranego systemu. Sprawia to, że za pomocą jednego działania rozwija się kilka ważnych dla rozwoju czynników.

Co więcej, odpowiednio dobrane puzzle dla dzieci:

– są świetną rozrywką dla dzieci w każdym wieku, już od najmłodszych lat,

– tematyka puzzli pozwala nie tylko na świetną zabawę, ale także na naukę (na przykład cyfr i liter),

– stanowi idealne rozpoczęcie rozmów o danych zjawiskach, miejscach, czy sytuacjach,

– poprawia sprawność,

– ćwiczy umiejętność zapamiętywania,

– jest zajęciem, które można realizować indywidualnie lub grupowo,

– uczą współpracy, jeśli są układane w grupie

– są świetnym sposobem na nudę.

Wspólny czas najcenniejszym prezentem

Puzzle z pewnością pobudzają kreatywność i rozwój naszych dzieci. Są świetnym sposobem na wypełnienie wolnego czasu. Mogą też stać się pasją, którą będzie się realizowało nawet w dorosłym życiu. Warto jednak pamiętać o tym, w najpiękniejszym darem dla dziecka może być podarowanie mu swojego czasu. Układanie puzzli w gronie rodziny, to świetny pomysł na wspólną aktywność.